WDS vs MESH

WDS vs MESH

Většina lidí neví, jaký je rozdíl mezi WDS a MESH. Málokdy stačí na rozvody internetu přes wifi jedno AP. Většinou je potřeba pokrýt větší prostor, jako jsou sklady, kanceláře apod. a je potřeba použít více přístupových bodů. V každé síti je přívod internetu přes nějaký router či podobné zařízení odkud se dále rozvádí do ostatních zařízení jakou jsou počítače, tiskárny, servery mobilní zařízení apod. Ideální je toto distribuovat přes síť switchů a kabelem. Bohužel dnešní požadavky jsou mít vše bezdrátově, což sebou přináší nepatrné komplikace. Proto se instalují access pointy, které internet dále distribuuí do dalších zařízení. K access pointům je potřeba signál nějak dovést ideálně kabelem. Ve firmách to neinstalujeme ani nidky jinak, protože to je nejspolehlivější řešení a kabel je jistota, že se signál dostane tam kam je potřeba a nikdo jej nezaruší. Ideální rozvod je na tomto obrázku, kde se pak signál distribuue technologií CAPsMAN, která řeší roaming, což je přechod mezi ostatními AP bez výpadku signálu. Také se stará o centrální správu AP, volí kmitočty nastavuje výkon atd. Ale o tom až v dalším článku.

 

Připojení access pointů kabelem připojeno z cenrálního místa

Druhá možnost jak propojit Access pointy pokud mají více portů což má u Mikrotiku skoro každý je propojit Access Pointy za sebou do série. Nevýhoda je, že pokud se jakékoliv místo řetězu přeruší, nebude za něj signál dále distribuován. Výhoda, je, že nemusíme rozvádět kabely z centrálního místa. Ke ztrátě rychlosti nedojde, jelikož většina AP od Mikrotiku má 1Gbps ethernetové karty, které data přenesou bez problémů.

Připojení access pointů kabelem zapojeno za sebou do série

 

Nevýhoda obou zapojení je, že se musí tahat kabely, což není občas nejjednodušší a nejlevnější. Proto spíše domácí uživatelé volí distribuci signálu vzduchem a to buď technologií WDS nebo MESH. AP Mikrotik umí MESH, tak není důvod používat WDS, jelikož MESH je pokročilejší technologie doporučuji použít tu, stírá nedostatky WDS. Obě tyto technologie využívají distribuci signálu z jednoh AP na druhé, což je podobné spíše tomu druhému zapojení.

Propojení access pointů přes WDS

Propojení access pointů přes WDS, kde ja AP2 připojeno přes AP1 a AP3 přes AP2. Není tam redutance, takže když vypadne AP2 nefunguje ani AP3. Toto je nevýhoda, další nevýhoda je, že každým spojem klesá rychlost na polovinu propustnosti pásma. Při pomalých rychlostech se to samozřejmě neprojeví, ale pokud dáme 5AP takto za sebe, tak na pátém AP bude rychlost již 1/16 maximální propustnosti prvního AP. Tzn. při nějaké reálné rychlosti přenosu 60Mbps na prvním AP distribujuje 5. AP pouze nějaké 4Mbps. Proto je lepší aspoň nějaká Ap posílit kabelem případně aspoň spojit s předchozím Ap kabelem. Výhoda tohoto zapojení je, že dostaneme internet i do míst, kde by bylo obtížné tahat kabely. Částečně tyto nevýhody řeší propojení přes MESH, které je naznačeno na následujícím obrázku.

Propojení access pointů přes MESH

Propojení access pointů přes technologii MESH částečně stírá nevýhody WDS, jelikož pokud na sebe daná AP vidí, může být signál distribuován z AP1 na AP2, ale i na AP3. To znamená, že i když odpojíme AP2 bude AP3 fungovat dál. Také nedochází k tak razantnímu snížení přenosové rychlosti za každým Ap, protože systém to může obejít tím, že AP3 se připojí k AP1, tím na AP3 klesne rychlost jen na 1/2 a ne na 1/4, jak by tomu bylo u systému WDS.

1 Comment

Post a Comment

Comment
Name
Email
Website